Zabytkowe Auto

Bezpieczne holowanie – część 1

?Holowanie pojazdu jest operacją dużo trudniejszą i bardziej skomplikowaną niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Koniecznością tutaj jest zachowanie szczególnej ostrożności. Bezpieczeństwo idzie w parze z przestrzeganiem przepisów. Warto więc wiedzieć jak się do tego zabrać.

Zwykle to kierowca, który kieruje holowanym pojazdem powinien być tym bardziej doświadczonym. Co więcej należy wcześniej ustalić jakiś sposób szybkiej i dogodnej komunikacji pomiędzy kierowcami ? ponieważ w razie jakichkolwiek problemów może zabraknąć czasu na to, by zatrzymać się i wysiąść, lub nawet zadzwonić telefonem. Popularnie stosowanymi znakami są machanie ręką lub miganie światłami auta.
Koniecznością w dzisiejszych czasach jest też dokonywanie całej operacji zgodnie z przepisami ruchu drogowego. Bezpieczeństwo nie tylko obu kierowców i ich pojazdów, ale też pozostałych uczestników ruchu powinno być w tym przypadku najważniejsze. Niestety według danych prezentowanych przez polską policję niewielu kierowców wie jak postępować bezpiecznie i zgodnie z wszystkimi przepisami. Często stosuje się złe linki holownicze, zachowuje nieodpowiedni dystans pomiędzy pojazdem holującym a holowanym, nawet odpowiednie oznakowanie aut stanowi problem.
Podstawową zasadą jest obecność lepszego kierowcy w aucie holowanym ? nawet jeśli to nie on jest właścicielem uszkodzonego pojazdu. W przypadku stosowania holu giętkiego niezbędnym jest utrzymanie stałego naciągu linki ? jeśli zacznie się ona wlec po jezdni może stanowić potencjalne niebezpieczeństwo a również stać się przyczyną do nagłych i niekontrolowanych szarpnięć. Ścisła współpraca to drugi warunek udanej operacji.